Zgodnie z zapowiedziami Związku Banków Polskich poszczególne banki wprowadzają możliwość zawieszania spłaty rat kredytów dla swoich obecnych klientów. Możliwości te dotyczą najczęściej wszystkich produktów bankowych (kredyty hipoteczne, gotówkowe, firmowe, leasingi itd.), ale warunki takiego „zawieszenia” różnią się pomiędzy instytucjami.
Odnośnie skali obniżki jaką możecie uzyskać oraz „opłacalności” tego rozwiązania duże znaczenie będą miały: „model obniżki” zaproponowana przez bank (zawieszenie: samego kapitału, samych odsetek lub pełnej raty kapitałowo-odsetkowa) oraz „zaawansowanie w spłacie kredytu”.
W początkowej fazie spłaty kredytu większość raty to odsetki, kapitał stanowi jedynie niewielką jej część. Po spłacie każdej kolejnej raty proporcje te się jednak zmieniają (im mniej rat do spłaty, tym większy udział kapitału a mniejszy odsetek).
Patrząc na modele proponowane przez banki ogólnie można stwierdzić, że:
– zawieszenie spłaty (niezależnie której części raty) po okresie zawieszenia zawsze powoduje wzrost raty jak i kosztu odsetek
– im większą część raty kapitałowo-odsetkowej zawieszacie – tym wzrost raty i kosztu odsetek będzie większy.
– zachowanie okresu kredytowania (czyli zmniejszenie liczby pełnych rat kapitałowo-odsetkowych o okres zawieszenia) – powoduje większy wzrost raty, ale jednocześnie mniejszy wzrost kosztu odsetek
– wydłużenie okresu kredytowania (czyli zachowanie liczby pełnych rat kapitałowo- odsetkowych) – powoduje mniejszy wzrost raty, ale jednocześnie większy wzrost kosztu odsetek.
Aktualnie zawieszenie raty wprowadziły:
mBank:
Umożliwia zawieszenie raty kapitałowej (spłata odsetek jest nadal wymagana) na okres max 6 miesięcy, przy jednoczesnym zachowaniu okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty zostaje zmniejszona o okres zawieszenia).
Raiffeisen:
Umożliwia zawieszenie zarówno raty kapitałowej jak i odsetkowej na okres max 3 miesięcy, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty pozostaje bez zmian). Uwaga: odroczenie spłaty rat kredytu nie zwalnia z obowiązku terminowego regulowania składek ubezpieczeniowych.
PKO BP:
Umożliwia zawieszenie zarówno raty kapitałowej jak i odsetkowej na okres max 3 miesięcy, przy jednoczesnym zachowaniu okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty zostaje zmniejszona o okres zawieszenia).
PeKaO:
Umożliwia zawieszenie raty w jednym z dwóch wariantów: a) zwieszenie zarówno raty kapitałowej jak i odsetkowej lub b) zawieszenie raty odsetkowej (spłata kapitału jest wymagana). W obu przypadkach na okres max 3 miesięcy, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty pozostaje bez zmian).
ING Bank Śląski:
Umożliwia zawieszenie zarówno raty kapitałowej jak i odsetkowej na okres max 6 miesięcy, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty pozostaje bez zmian).
Santander Bank
Umożliwia zawieszenie raty kapitałowej (spłata odsetek jest nadal wymagana) na okres max 6 miesięcy, przy jednoczesnym zachowaniu okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty pozostaje zmniejszona o okres zawieszenia).
Alior:
Umożliwia zawieszenie raty w jednym z dwóch wariantów: a) zwieszenie zarówno raty kapitałowej jak i odsetkowej na okres max 3 miesięcy lub b) zawieszenie raty kapitałowej (spłata odsetek jest wymagana) na okres max 6 miesięcy. W obu przypadkach bank zastosuje wydłużenie okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty pozostaje bez zmian).
BNP Paribas:
Umożliwia zawieszenie raty w jednym z dwóch wariantów: a) zwieszenie zarówno raty kapitałowej jak i odsetkowej na okres max 3 miesięcy lub b) zawieszenie raty kapitałowej (spłata odsetek jest wymagana) na okres max 6 miesięcy. W obu przypadkach bank zastosuje wydłużenie okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty pozostaje bez zmian).
Millennium:
Umożliwia zawieszenie zarówno raty kapitałowej jak i odsetkowej na okres max 3 miesięcy, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania (liczba pełnych rat kapitałowo-odsetkowych do spłaty pozostaje bez zmian).
Należy pamiętać, że za zawieszenie spłaty rat kredytu, Bank pobiera prowizję!!!
Niektórzy z nas otrzymali z banku pisemną informację ze ta prolongata automatycznie zostanie przedłużona jeżeli nie złożymy oświadczenia o rezygnacji prolongaty w formie pisemnej.
Biuro Informacji Kredytowej uwzględni w Bazie BIK odroczenie spłaty rat oferowane przez banki w związku z pandemią koronawirusa. A to oznacza, że nie musisz martwić się, że skorzystanie z wakacji kredytowych wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową